1. Anasayfa
 2. Hukuk Püf Noktaları

E-İmza Geçerli Değildir Hatası Nedir? UYAP? Çözümü?

E-İmza Geçerli Değildir Hatası Nedir? UYAP? Çözümü?
e imza gecerli degildir hatasi
0

E-imza geçerli değildir hatası, genellikle UYAP üzerinde yaptığınız e-imza olayının geçerli sayılmamasından kaynaklanmaktadır. Bu hatanın temel nedeni UYAP’ın sürekli olarak güncellenmesinden kaynaklanmaktadır.  E-imza hatası da platform içerisinde yapılabilecek hizmetlerin de aksamasına neden olmaktadır. Genellikle bu işlemler;

 • İcra takibi tapabilme,
 • Size ait olan tüm dosyalarını sorgulama,
 • Duruşmaları takip edebilme,
 • Vekalet/Cevap dilekçesi gönderebilme,
 • Hukuk, idari davalar açma,
 • Safahat sorgulama.

Şeklinde işlemler bulunmaktadır. Bunları yapabilmek için bir adet e-imza olması gerekmektedir. Eğer herhangi bir şekilde hata alırsanız yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirmeniz olanaksızdır. Bu yüzden kesinlikle düzeltmeniz gerekmektedir. Dilerseniz şimdi nasıl bu hatayı düzeltebiliriz birlikte inceleyelim.

E-İmza Geçerli Değildir Hatası Nasıl Düzeltilir?

 • Adım 1: E-imza geçerli değildir hatası çözümü için ilk olarak yapılması gereken ilk önce Google ya da herhangi bir tarayıcıyı açmaktır.
 • Adım 2: Şimdi yapmanız gereken https://e-imza.barobirlik.org.tr/Yardim adresine giriş yapmaktır. Çözüm için buna dikkat etmeniz gerekir.
 • Adım 3: Gelen ekranda yüklemek istediğiniz programı seçmek için kırmızı ya da beyaz olan ve size uygun olan seçeneği seçin.
 • Adım 4: Daha sonra karşınıza bir ekran gelecektir. Bunlar yüklemeniz gereken programlardır. Yükledikten sonra 4 adımda kurulum işlemi bulunur. Bu adımları uygulayarak sorunu çözün.
 • Adım 5: Programları yükledikten sonra geçerli işlemleri yapın. Sorun giderilmezse UYAP iletişim üzerinden destek alın.

UYAP E-İmza İmzalamıyor?

E-imza geçerli değildir sorunu, günümüzde çoğunlukla karşılaşabileceğiniz bir sorundur. Bu durum genellikle güncellemelerden kaynaklanmaktadır ve çözümü için yukarıda bulunan “yardım” bölümünden destek almak gerekmektedir. Alacağınız destek sonucunda imza hatası düzelecektir.

UYAP Nedir?

UYAP, T.C vatandaşlarının dosya takibini gerçekleştirebileceği, mahkeme sonuçlarını sorgulayabileceği işlemleri gerçekleştiren bir elektronik platform olarak bilinmektedir. Adli yargı ve kurum, kuruluşların çoğuna bağlı olarak çalışmaktadır. İdari faaliyetlerinin donanım anlamında bilgisayar üzerinden gerçekleştiği bir ortamdır.

E-devlet üzerinden giriş yapılabilmektedir. E-İmza evrakta bulunan imza geçerli değil gibi bir sorunlar da bazı durumlarda karşılaşmak mümkündür. Bu durumda yukarıda bulunan adımları deneyerek sorunu çözmek gerekmektedir. Aksi taktirde iletişim ve destek bölümünden yardım almak da mümkündür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir