1. Anasayfa
  2. Sigortacılık Makaleleri

Muallak Tutar Ne Demek? Kaskoda Muallak Tutar Hesabı

Muallak Tutar Ne Demek? Kaskoda Muallak Tutar Hesabı
muallak tutar
0

Muallak tutar, sigorta şirketlerinin teminat verdikleri bir riske ilişkin olarak ortaya çıkmış ve ilk bilgilere göre ödenmesi öngörülen fakat netleşmemiş yaklaşık hasar miktarının tutarını ifade etmektedir. Kısaca belli olmayan ödeme tutarı demektir.  Bu nedenle muallak hasar ve tazminat karşılığı olarak farklılıklar oluşabilmektedir. Sigortalının hasarı ihbar etmesi ile ortaya çıkan ilk rakam olarak da bilinen muallak tutar detaylı incelemeler sonrasında kesinleşmektedir.

Muallak Hasar Karşılığı Nasıl Hesaplanır?

Muallak hasar karşılığı hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

Muallak hasar karşılığı: Brüt muallak belirlenen hasar + Gerçekleşmiş ancak raporlanmamış tazminat karşılığı – kazanma/kaybetme – iskonto.

Bu işlemin yanı sıra muallak hasar karşılığı hesaplanabilmesi için zincir merdiven yöntemi, ayırma yöntemi, ihbar başına düşen hasar yöntemi gibi istatistiksel yöntemler de kullanılabilmektedir.

Kasko Hasar Muallak Tutar Nedir?

Kasko muallak tutar araç sahiplerinin yaptırmış olduğu kaskoları ile kaza sonrası sigorta şirketleri tarafından hesaplanan ilk ve tahmini tutardır. Bu tutar tüm profesyonel incelemeler sonrasında değişebildiği için ilk süreçte muallak tutar olarak adlandırılmıştır. Örneğin, aracın piyasa değeri 100.000 TL olarak hesaplanıp hasar bedeli 40.000 TL olarak belirlendikten sonra sigortalıya 60.000 TL ödeme yapılmaktadır.

Trafik Kazasında Muallak Tutarı Nedir?

Trafik kazasında muallak tutarı, kaza yapan kişinin kaza sonrası hesaplanan ilk ödeme tutarıdır. Hesaplanan tutar sigorta uzman ve ekspertiz raporları ile değişmektedir. Bu nedenle de muallak hasar ve tazminat karşılığı arasında fark oluşmaktadır.

Muallak Tutarı Kim Öder?

Muallak tutar, sigorta şirketleri tarafından sigortalıya ödenmektedir. Sigorta sahiplerinin bu nedenle tazminat alacakları için, herhangi bir kaza durumunda sigorta şirketlerine başvurmaları gerekmektedir. Yaptığınız anlaşmalarda da belirtildiği üzere muallak tutarı sigorta şirketi tarafından ödenmek zorundadır.

Hasar Muallak Tutarı Nedir?

Hasar Muallak Tutarı, bir kaza sonrası belirlenen hasarın ilk etapta hesaplanan mali değerine denmektedir. Profesyonel incelemelerden sonra belirlenen tutar değişebildiği için muallak ismi verilmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir