1. Anasayfa
  2. Kamu Hukuku

Noterde Aracın Satış Bedelini Yüksek Gösterince Ne Olur?

Noterde Aracın Satış Bedelini Yüksek Gösterince Ne Olur?
noterde aracin bedelini yuksek gosterince ne olur
0

Noterde aracın satış bedelini yüksek gösterince daha fazla gelir vergisi ödersiniz. Herhangi bir anlaşmazlıkta alıcı olarak da satıcı olarak da problemler yaşarsınız. Özellikle alıcı ve satıcı arasında bir anlaşmazlıkta ya da araçta kusur olması durumunda yüksek gösterilen araç ücretini ödemeniz gerekir. Satıcı olarak da alıcı olarak da aldığınızdan fazlasını vermeyi istemiyorsanız araç bedelini olduğu gibi yazdırmanız gerekir.

Örneğin bir satıcı olarak araç satış bedelini yüksek göstermeyi kabul ettiniz ve aracı sattınız. Burada alıcı aracı kullandıktan sonra araçta bir kusur buldu ve gerekli işlemleri yaparak ödemenin geri yapılamasını talep etti. Bu durumda devlet, alıcıyı haklı bulursa sizin yüksek bedel üzerinden ödeme yapmanız gerekir. Böylece aldığınızdan fazla parayı ödemeniz sizden istenir.

Noterde araç satış bedelini yüksek yazdırmak aynı zamanda devleti dolandırma anlamına gelir. Bu durumda gelir vergisine bağlı olacağından dolayı yüksek fiyattan vergi ödemeniz mümkün olur. Bu durumda satıcı olarak olması gerekenden fazla gelir vergisi ödemeniz gerekir. Bu devlet için iyi bir durum gibi gözükse bile evrak üzerinde yazılı olan ancak gerçekte olmayan bir parayı kullanmak devleti dolandırma durumuna gelmenize neden olur.

Araç Satış Bedelini Az Gösterince Ne Olur?

Araç satış bedeli az gösterilince gelir vergisi daha az ödenir. Gelir vergisinin az ödenmesi için kullanılan bu yöntemde aslında kendinizi riske atıyorsunuzdur. Diyelim ki satın aldığınız araç üzerinde bir problem çıktı ancak siz aracın bedelinin az gösterilmesine ses etmediniz. Bu durumu ihbar ettiğinizde satış bedeli tarafınıza ödenir. Satış bedeli az olduğunda da zarar alıcı olarak sizin olur. Verdiğiniz kadar parayı alamamanıza neden olur.

Bu tür satışlarda gerçek bedeli göstermek oldukça önemlidir. Aksi halde hem kandırıldığınızda zarara uğrama durumunuz söz konusu olur hem de devleti kandırma gibi bir durum söz konusu olur. Devlet kurumlarına göre yazılı olmayan hiçbir şey geçerli değildir. Eğer zarar etmek istemiyorsanız ve her şeyin harfi harfine kurallara uygun olmasını istiyorsanız resmi işlemlerde sahte rakamlar kullanmamanız gerekir.

Noter Satış Bedeli Önemli Mi?

Noter satış bedeli önemlidir. O ödeme yapılmadan aracınızı satmanız ya da yeni aracı almanız mümkün değildir. Noter bedeli, noterde yapılan işlemin ücretidir. Notere yaptığınız işlemin geçmesi ve araç alım- satım işleminin gerçekleşmesi için notere gerekli ödemenin yapılması gereklidir. Noterde yapılan bu işleme ödenen ücret dönemlik olarak değişmektedir.

Noterde araba alım satımında yapılan ödemeler sonunda aracınız soğuk damgalı bir şekilde üzerinize işlenir. İşlendikten sonra da araç alım işleminiz gerçekleştirilir. Bu şekilde artık araç sizin olur. Ödeme yapmadan yapılan başvuruların da geçersiz olduğunu bilmeniz gerekir.

Noterde Araç Satış Bedelini Kim Öder?

Noterde araç satış bedelini alıcı öder. 2022 yılı itibari ile bu alım bedeli 457 lira olarak belirlenmiştir. Bu bedel 2023 yılında gelecek zamlara göre artacaktır.  Bu artışın tam olarak ne kadar olacağını 2023 yılı itibari ile noterden net bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Genelde satış ve alımlarda fiyatlar her ay güncellenir. Güncellemeleri takip etmeden afaki bir rakam söylemek yanlıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir