1. Anasayfa
  2. Kamu Hukuku

İlk Noterlik Hangi Dönemde Ortaya Çıkmıştır?

İlk Noterlik Hangi Dönemde Ortaya Çıkmıştır?
ilk noterlik hangi donemde ortaya cikmistir
0

İlk noterlik MÖ 7. yüzyılda Sümerler’de ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Batılı anlamda hukuk biliminin günümüzde dahi kullanılan esasları Roma Hukuku kökenlidir. Buna göre Roma Hukuku kaynakları içerisinde Iustinianus döneminde noterlik kurumu belirli bir organizasyona bağlanmış ve görevleri saptanmıştır. Bugünkü anlamı ile noterlik Iustinianus döneminde oluşturulan kurumun zaman içerisinde ihtiyaçlara yönelik gelişmesi neticesinde oluşmuştur.

Sümerler döneminde kil tabletlere yazılan antlaşma veya tutanak örnekleri Burgul ismi verilen ilk noterlik örneklerinde saklanmaktadır. Principatus Dönemi’nin görkemliliğine ulaşmak isteyen Iustinianus, Corpus Iuris Civilis olarak derlenen emirnameleri ile İmparatorluk çapında ortak bir hukuki temel oluşturmaya çalışmıştır. Hukuk işleyişinin ayrılmaz bir parçası olan noterlere ilişkin görevlendirme ve kurumsallaşma çalışmaları da onun döneminde yapılmıştır.

İlk Noter Ne Zaman ve Nerede Açıldı?

İlk noterlik ofisi, 1314 yılında İtalya’nın Floransa kentinde açıldı. Noterler, hukuki belgelerin doğruluğunu onaylamak ve kayıt altına almakla görevlendirildi. Bu uygulama daha sonra diğer Avrupa ülkelerine yayıldı ve günümüzde pek çok ülkede noterlik hizmetleri sunulmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir