1. Anasayfa
  2. Borçlar Hukuku

İcra Dosyası Kapalı Ne Demek? Tekrar Açılır Mı? Faiz İşler Mi?

İcra Dosyası Kapalı Ne Demek? Tekrar Açılır Mı? Faiz İşler Mi?
icra dosyasi kapali ne demek
0

İcra dosyası kapalı, açılmış olan icranın farklı yöntemler ile kapatılması anlamına gelmektedir. İcra dosyasının ödeme yapılması kapsamında kapatılması halinde iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Söz konusu yöntemlerden ilki icra dairesine doğrudan ödeme, diğeri ise haricen ödemenin gerçekleşmesidir.

İlk yöntemde icra dairesine dosyanın kapatılması için icra tutarı kadar ödeme yapılmaktadır. Eğer icra dosyasında belirtilmiş olan doğru şekilde ödenmişse, yani eksik olmayacak şekilde ödenmişse icra dosyası kapanacaktır. Haricen ödeme yapılması ise alacaklıya veya vekiline ödeme yaptırma sureti ile icra dosyasının kapanması anlamı taşımaktadır. Borçlu tarafın alacaklı taraf ile iletişime geçmesi sonunda yapılan ödeme ile alacaklının icra dosyasını geri çekmesi ile icra dosyası kapatılır. Her iki durum sonucunda da icra dosyası kapalı ifadesi sadece bu şekilde görünüyorsa borç tamamlanmış demektir.

E-Devlet’te İcra Dosyası Kapalı Takipsizlik Ne Demek?

İcra dosyası kapalı takipsizlik ifadesi borcun farklı bir şekilde düştüğünü göstermektedir. Alacaklı kişinin bir yıl süre kapsamında dosya ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmaması halinde dosya kapatılmaktadır. Bu duruma takipsizlik yol açtığı için dosyanın kapatılması için de takipsizlik ifadesi kullanılmaktadır. Fakat bu durumda olanların icra dosyaları tekrar aktif hale getirilebilir. Alacaklı olan taraf talep etmesi halinde takipsizliğe düşmüş olan icra dosyasını tekrardan güncel kılabilir. Bu yüzden takipsizlik yüzünden icra dosyası kapalı görünüyorsa bu borcun tamamen silindiği veya sonradan tahsil edilmeyeceği anlamı taşımaz. Dosya takipsizliğe düşmüş olsa bile alacaklının tekrar dosyayı açtırması ile borç tahsili yapılacaktır.

Kapalı İcra Dosyasına Faiz İşler mi?

Kapalı icra dosyasına faiz işlemez çünkü kapalı dosya icranın tamamlanmış veya borcun ödenmiş olduğunu ifade eder. Ancak takipsizlik gibi nedenlerden ötürü dosyanın kapanması ancak geçici olarak yapılır. Geçici olarak kapatılan dosyalar için sonradan aktif hale getirme mümkün olduğundan borçlunun durumdan haberi olmadan faiz işlemesi yaşanabilir. Borcun ödenmesiyle de icra dosyası kapatılmışsa da bu durumda icra dairesine başvuru yaparak dosyanın tamamen kapatılma durumu ile ilgili bilgi alınması gerekir. Bazı durumlarda dosya sistemden veya farklı nedenler ötürü borcu ödenmesine rağmen açık kalabilmektedir, bu durum da faiz işlemesine yol açar.

Kapatılan İcra Dosyası Tekrar Açılır mı?

Kapatılan icra dosyası tekrar açılmaz. Çünkü icra dosyasının kapatılması için ya icra işlemi uygulanmış ya da borç tahsil edilmiştir. Ancak takipsizlik yüzünden kapatılan icra dosyasını alacaklı olan taraf istediği zaman aktif hale getirebilir. Bu yüzden icra dosyasının hangi sebepten ötürü kapatılmış olduğuna dikkat edilmelidir.

UYAP’tan Dosya Kapalı Ne Demek?

UYAP’ta dosya kapalı ifadesi yargılamasının tamamlandığı, dosyanın infaz edildiği ve işlemden kaldırıldığı anlamına gelmektedir. İcra söz konusu olduğunda icranın veya borç tahsilinin yapıldığı anlamı taşır.

Dosya Durumu Takipsizlik Nedir?

Dosya durumu takipsizlik icra için alacaklı kişinin 1 yıl içerisinde dosyaya müdahil olmadığı ve bunun sonucunda da icra dosyasının geçici olarak kapatıldığı anlamı taşır. Takipsizlik ifadesi yer alan icra dosyaları kapanmış sayılmaz sadece alıcı tarafın tekrar başvuru süresine kadar kapalı kalır ve tekrar başvuru yapılması halinde aktif hale gelir.

Kapalı İcra Dosyası E-Devlet’ten Ne Zaman Düşer?

Kapalı icra dosyası E-Devlet’ten yaklaşık 1 aylık süre içinde düşmektedir. Eğer borç ödenerek icra kapatılmışsa ve E-Devlet’te gözüküyorsa yapılacak işlemler için sorun arz etmemesi için ilgili kuruluştan icra olmadığına dair yazı talebi yapılabilir.

Kapalı Takipsizlik İcra Dosyası Ne Demek?

Kapalı takipsizlik icra dosyası açılış tarihinden itibaren 1 yıl geçmiş ve bu süre içinde alıcı tarafından herhangi bir başvuru yapılmamış icra dosyalarına denilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir