1. Anasayfa
 2. Borçlar Hukuku

Vergi Borcu Yapılandırması Nedir? Ödenmezse Ne Olur?

Vergi Borcu Yapılandırması Nedir? Ödenmezse Ne Olur?
vergi borcu yapilandirmasi nedir
0

Vergi borcu yapılandırması, ihtiyaç anında alınmış olan paranın geri ödenmesinde zorluk yaşanması durumunda çeşitli kurumlar tarafından yapılmakta olan bir işlemdir. Vergi borcu yapılandırmasının amacı, borçlarını ödemekte zorlanmakta olan kişilere ödeme kolaylığı sağlanmasının istenmesidir.

Borçlu olduğunuz miktar için istenmekte olan belgeler ile birlikte yetkili meclise de başvurmanız durumunda durumunuza uygun bir yapılandırma bularak borcunuzu daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırmasından faydalanabilmek için uygulanması gerekli olan işlemler oldukça basittir. Vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak isteyen kişinin öncelikle başvuru yapması gerekmektedir. Bu işlem için yapılmakta olan başvuru şu şekilde yapılmaktadır:

 • Öncelikle vergi yapılandırma işlemi Gelirler İdaresi Başkanlığı’na yani GİB’e yapıldığı için e-Devlet üzerinden GİB’e giriş yapın.
 • Yapılandırma işlemine başvurmak istiyorsanız internet vergi dairesini (https://ivd.gib.gov.tr/) kullanın.
 • İşlemleri gerçekleştirebilmek için ödeme ve borç işlemleri ekranına giriş yapın.
 • Açmış olduğunuz bu sayfa üzerinden ödeme palanlarını seçin.
 • Ödeme planlarını seçtikten sonra yapılandırma işleminiz gerçekleştirilebilecektir.

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Bozulur?

Vergi borcu yapılandırması, bazı nedenler sonucunda bozulmaktadır. Bu nedenle vergi borcu yapılandırması alan kişinin belirli etkenlere fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Vergi borcu yapılandırmasının bozulmasına neden olan en önemli etken borç yapılandırmasından yararlanmakta olan kişinin ödemesi gereken tutarı zamanında ödememesidir.

Süresinde ödenmeyen ve eksik olarak ödenen borç yapılandırmaları, bu yapılandırmaların bozulmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda ödenmesi gereken zaman içerisinde ödenmeyen yani geciktirilen vergi borcu yapılandırılmaları da yapılandırmanın bozulmasına neden olmaktadır.

Sizin için belirlenmiş olan tarih hakkında daha dikkatli davranıp ödemek zorunda olduğunuz tutarı istenilen zamanda ödemeniz gerekir. Aksi taktirde yapılandırma bozularak ödemeyi eskisi gibi yazmanıza neden olacaktır.

Vergi Borcu Yapılandırması Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcu yapılandırması ödenmezse, kişinin taksitlendirme hakkı iptal edilerek vergi borcunu normal şekilde ödemesi gerekir. Kişiye verilmiş olan sürede kişi ödemesi gerekli olan miktarı ödemediği zaman kişinin yapılandırma hakkı da elinden alınır.

Vergi Borcu Yapılandırma Taksitlendirme Nasıl Oluyor?

Vergi borcu yapılandırma taksitleri, kişinin durumuna bağlı olarak değişmektedir. Kişinin geliri ve benzeri etkenler kişiye yapılmakta olan taksitleri belirler. Bu duruma bağlı olarak kişiye daha az ya da daha fazla taksit yapılabilir. Kişi, yapmış olduğu başvuruda belirlemiş olduğu taksit miktarını bir daha değiştiremeyeceği için taksitlendirme seçerken dikkat edilmesi büyük önem taşır.

Vergi Borcu Yapılandırma Süresi Uzatıldı Mı?

Devlete ödenmekte olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak düzenlemenin son başvuru tarihi ile ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatıldı. Verilmiş olan karara göre yeniden yapılandırma yapmak için son başvuru tarihi uzatıldı. Bazı yapılandırmaların tarihi ise farklı etkenler nedeni ile uzatılarak vergi borcu sahiplerine daha fazla süre tanındı.

Vergi Yapılandırma İlk Taksit Ödenmezse Bozulur Mu?

Vergi yapılandırmada taksitlerden ilk ikisinin ödenmemesi durumunda kişi, yapılandırma hakkını kaybeder. Aynı zamanda ilk iki vergi yapılandırma ücretinin eksik ödenmesi ya da bir takvim yılı içerisinde birden fazla taksitin gerekli olan süre zarfında ödenmemesi durumunda yapılandırmadan yararlanmakta olan kişi, bu hakkı kaybedecektir.

Kişinin ödemiş olduğu miktarı eksik ödemesi de kişinin yapılandırma hakkını kaybetmesine neden olur. Bu durumda kişi, yüksek faizli borcunu ödemek durumunda kalır ve bu durum için uzun bir süre bekleme gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu nedenle kişinin ödeme tarihleri konusunda oldukça dikkatli olması gerekir.

Vergi Yapılandırma Taksit Ödemeleri Nereye Yapılacak?

Vergi yapılandırma taksit ödemeleri, taksitli ya da peşin olarak şu alanlara yatırılabilmektedir:

 • Gelir idaresi başkanlığı internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden belirli bankaların banka kartı ya da kredi kartı ile,
 • Banka hesabından yapılmakta olan havale ile,
 • Vergi dairesinde çalışmakta olan vezneler aracılığı ile,
 • Yabancı ülkede faaliyet göstermekte olan bankalara ait kartlar ile,
 • Vergi tahsiline yetkili olan bankalar aracılığı ile,
 • Ptt şubelerine ödenebilir.

Ödenmesi gerekli olan borçların başvuru sırasında tercih edilmekte olan taksit sayısından daha fazla taksit ile ödenebilmesi mümkün değildir. Başvuru sırasında seçilmiş olan taksit sayısı geçerli olmaktadır. Bu nedenle vergi yapılandırmasına başvuru yapan kişi, başvuru sırasında seçtiği taksit miktarına dikkat etmelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir