1. Anasayfa
  2. Borçlar Hukuku

Vergi Borcu Ne Kadar Olursa Haciz Gelir?

Vergi Borcu Ne Kadar Olursa Haciz Gelir?
vergi borcu ne kadar olursa haciz gelir
0

Vergi borcu, ödenmezse kişinin ödemesi gereken vergi türüne ya da vergi miktarına göre bazı mallarına haciz gelir. Bunun belirli bir limiti yoktur, haciz işlemi sizin ödememe durumunuza bağlıdır. Vergi borcunun ödenmesi için kişiye belirli bir süre verilir. Vergi borcu bulunmakta olan kişi, kendisine verilmiş olan bu süre zarfı içerisinde söylenmiş olan miktarı ödemelidir. Vergi borcu ödenmediği zaman kişinin belirli mallarına haciz gelmesine neden olabilir. Bu nedenle vakitlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vergi Yapılandırmasında Haciz Kalkar Mı?

Vergi Borcu Taksitlendirmesinde Haciz Kalkar Mı? Günümüzde sıklıkla karşılaşılmakta olan bir sorudur. Kamu alacaklarının güvence altına alınması için bazı önlemler uygulanır. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun üzerinde düzenlenmiş olan bu önlemlere göre teminat isteme, haciz uygulaması ve ihtiyati haciz bu önlemler arasında yer alıyor.

Haciz ya da teminanta konu olan borçların yapılandırılması, durumlarına bakılarak gerçekleştirilmektedir. Belirlenmiş olan kanunlara göre ödenecek alacaklar ile ilgili olarak tatbik edilmiş olan hacizler, ödemeleri yapıldığı zaman kaldırılmaktadır. Bu işlem sonrasında ise teminatlar iade edilir.

Kanunda yazılana gör hacizlere konu olmuş olan mallar, borçlu talep ettiğinde alacaklı tahsil dairesine satılabilir. Ancak bu talep, ödenmesi gerekli olan tutarların ödenmesinde herhangi bir engel bulundurmaz.

Devlet Vergi Borcu İçin Mirasa El Koyar Mı?

Miras vergisi, Türk vergi sistemlerinde yer almakta olan dolaysız vergiler arasında bulunmaktadır. Miras kalması durumu ile karşı karşıya kalındığı zaman miras bırakanın sağlığında yerine getirmesi gerekli olan bütün vergiler, mirası reddetmemiş olan mirasçılara aktarılmaktadır.

Mirası reddetmemiş olan mirasçılar, ölen kişinin vergi borçlarından kendilerine düşmekte olan miras hisseleri kadarından sorumludur. Vergisel yükümlülüklerin hangi mirasçı tarafından yerine getirilmesi gerektiği hakkında belirli bir düzenleme bulunamamaktadır.

Mirası reddetmemiş olan kişiler, mirası bırakanın vergi cezalarından kaynaklanmakta olan borçlardan sorumlu değildir. Devlet, kişinin mirası bırakanın vergi cezalarından kaynaklanmakta olan borçları ödemesini istememektedir.

Vergi Borç Ödendikten Sonra Haciz Ne Zaman Kalkar?

Vergi borcu ödendikten sonra haciz, kısa süre içerisinde kalkmaktadır. Belirli etkenlere göre değişiklik göstermekte olan haczin kalkma süresi, kısa olması nedeni ile insanları fazla bekletmemektedir. Vergi borcunun 15 gün içerisinde ödenmesi gerekir. Verilmiş olan bu süre zarfı içerisinde vergi borcu ödenmediği zaman haciz kesin olarak işleme koyulur.

Haciz Ne Zaman Vergi Dairesine Düşer?

Kişinin sahip olduğu hacizli malın durumu ve vergi borcu 3 gün içerisinde vergi dairelerine düşmektedir. Haczin vergi dairesine düşmesinden sonra kişilere bilgi verilerek kişinin sahip olduğu vergi borcunu gerekli olan süre zarfında ödemesi beklenir.

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcu ödenmediği zaman haciz işlemi kesinleşir ve uygulamaya konulur. Haciz borcunun ödenmesi için kişiye 15 gün süre verilir. Bu süre zarfında vergi borcunun ödenmesi durumunda haciz durumuna başlanılmaz. Verilmiş olan bu 15 gün içerisinde kişi ödemesi gereken borcu ödemez ise haciz kesinleşir ve uygulamaya koyulur.

Haciz için ödenmesi gerekli olan tutar, taksitlendirilebilir. Borçlu olan birçok kişi tarafından tercih edilmekte olan bu yol, kişinin borcunu daha rahat bir şekilde ödeyebilmesini sağlamaktadır. Taksit yolu ile ödeme yapılarak haciz işlemleri durdurulabilir. Bu işlemin gerçekleşmesi için ilk aşamada borçların %20’sinin ödenmesi gerekir.

Belirlenmiş olan tutar ödendikten sonra geriye kalan taksit tutarları, belirlenmiş olan tarihlerde düzenli olarak ödenmelidir. Bu sayede hem hızlı hem de kolay bir yol ile borçları ödemek mümkün olur. Bu ödemeler yapılmadığı zaman haciz geldiği için ödeme tarihlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir