1. Anasayfa
  2. Borçlar Hukuku

Mahsuplaşma Nedir? Dilekçesi ve Sözleşmesi Nedir?

Mahsuplaşma Nedir? Dilekçesi ve Sözleşmesi Nedir?
mahsuplasma nedir dilekcesi ve sozlesmesi
0

Mahsuplaşma, elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında ifade edilen tanıma göre belirli bir zaman diliminin içinde gerçekleşen, üretim ve tüketimin birbirinden çıkarılması yani düşürülmesi sonucunda kWh cinsine göre net üretim ya da net tüketim değerlerinin bulunması işlemi olarak adlandırılmaktadır. Daha çok elektrik piyasasında kullanılmaktadır.

Buna göre aynı ay içinde olacak şekilde bir üretim tesisi şebekeye vermiş olduğu ihtiyaç fazlası elektrik enerjisinin aynı ay içinde tüketilen elektrik enerjisinden mahsup ederek yani ekleyerek tedarik şirketine vermiş olduğu ihtiyaç fazlası olan elektrik enerjisi için ödeme almaktadır. Mahsuplaşma işlemi ayrıca ceza hukukunda da geçirilen cezanın indirilmesi anlamı da taşır. Ayrıca muhasebe kavramı olarak da ücretin temin edilmesi anlamına yönelik de yapılmaktadır.

Mahsuplaşma Dilekçesi Nedir?

Mahsuplaşma dilekçesi, farklı kurumlara yönelik verilmektedir. Elektrik tüketim işlemleri için verileceği gibi cezadan mahsuplaşma talep etmek amacıyla da gerekli olmaktadır. Bunun yanında muhasebe işlemleri için de hazırlanabilir. Elektrik tüketim işlemleri için yapılması durumunda söz konusu dilekçe mahsup işlemine yönelik yazılarak aracı ve üretici elektrik kuruluşlarına verilir.

Ceza kapsamında geçirilen sürelerin asıl cezadan düşülmesi için ceza hukuku kapsamında verilmesi halinde ise dilekçe yazılarak davanın görülmekte olduğu mahkemeye ibraz edilir. Ödemelerde ya da KDV iadelerinde ise borçların alınması için mahsup işlemi için de ilgili kurum ya da kuruluşlara dilekçe yazarak talepte bulunulmaktadır.

Cari Hesap Mahsuplaşma Sözleşmesi Nedir?

Cari hesap mahsuplaşma sözleşmesi, iki kişinin mal, para ya da hizmetten kaynaklı olarak birbirlerinden alacaklarından vazgeçerek, bu türden borçlara yönelik ayrı bir kalem oluşturacak bir şekilde borç ya da alacak şekline sokularak aradaki farkı talep edebileceklerine yönelik yapmış oldukları sözleşme türüdür. Söz konusu cari hesap ise sözleşme ile oluşturulan özel bir takas olacaktır.

Cari hesap sözleşmesinde taraflar hem alacaklı hem de borçlu durumdadır. Alacaklarını karşılıklı bir şekilde istemekten vazgeçerek sonuçta çıkacak olan bakiyeyi talep ederler. Bunun için de sözleşme yapılması gerekmektedir. Muhasebe açısından da cari hesap borçlu ya da alacakları olan kimselerin izlenmekte olduğu şahıs hesabı anlamına gelmektedir, bakiyenin tespit edilmesi amacıyla yapılır.

Vergi Mahsuplaşma Ne Demek?

Vergi mahsuplaşma, KDV iadesi için yapılan bir yöntemdir. Vergi mahsuplaşması ile birlikte ödenmiş olan vergilerin daha sonraki vergiler yerine sayılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda SGK ödemelerine yönelik de vergi mahsuplaşması talebi yapılabilir. Bu durumda işverenler tarafından çalışanların SGK’sına yönelik yapılan ödemelerde fazlalık oluşmuşsa, mahsup üzerinden daha sonraki dönemler için işlem yapılabilecektir. İthalat yapan firmalar için de Gümrük Müdürlüğü ile yapılan vergi işlemlerinden alınacak olan vergi iadelerinin yapılması yine vergi mahsuplaşma anlamı taşır. Söz konusu işlemlerin yapılacağı kaleme göre vergi mahsuplaşma işlemleri de farklılık taşıyabilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir