1. Anasayfa
  2. Hukuk Kavramları

Kuruma İbraz Edildi Ne Demek? Kurum Talebi Nedir?

Kuruma İbraz Edildi Ne Demek? Kurum Talebi Nedir?
kuruma ibraz edildi ne demek
0

Kuruma ibraz edildi ifadesi ticari yaşamda sıklıkla duyulan bir ifadedir. Bu kavram hukuki kanıt niteliği taşıdığı için oldukça önemlidir. Taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık yaşanması halinde iki taraf için de kuruma ibraz gerekli ifadesi geçerli olacaktır. Bu durumda da ticari defterler mahkemeye ibraz edilir ve anlaşmazlığa neden olan durumun deliller ile incelenmesi söz konusu olarak anlaşmazlık ortadan kaldırılır.

İş başvurusu yapmış olan kimselerden herhangi bir şekilde çalışmasına engel olan durumun olmadığını gösterecek rapor ya da belgeler istenmektedir. İstenen belgeler arasında adli sicil, ikamet belgesi, kişisel belgeler ve sağlık raporu olmaktadır. Bu belgelerin iş başvurusunda verilmesi de kuruma ibraz edilme anlamı taşır. Kuruma ibraz etmek bu tanımı ile birlikte gerekli olan belgelerin kurum ya da kuruluşa verilmesi anlamına gelir. İbraz kavramı esasında resmilik barındırdığı için gerekli olan bir durumu ifade eder. Bu yüzden kuruma ibraz edilmemesi halinde belgelerin verilmediği anlaşılır.

Kurum Talebi Nedir?

Kurum talebi, kurumun istediği ya da önermiş olduğu herhangi bir şey olabilmektedir. Bakanlık, müdürlük, tüm kamu kuruluşları ya da özel kuruluşlar karşı taraftaki kişi ya da kuruluşlardan bir şey talep edebilir. Bu talep ise kurum talebi olarak adlandırılır. Kurum talebinin yerine getirilmesi söz konusu durumun çözüme kavuşması için önemlidir. Kuruma karşılık verilmediğinde söz konusu durum geçersiz sayılacaktır.

Aslı İbraz Edilmek Kaydıyla Ne Demek?

Aslı ibraz edilmek kaydıyla, kurum ve kuruluşlara belgelerin aslını da vermek ya da göstermek anlamına gelmektedir. Daha geniş bir tanım ile herhangi bir kurum ya da kuruluşa bir belge verilirken, “aslı ibraz edilmek kaydıyla” ifadesi yer alıyorsa bu durumda söz konusu belge ya da belgelerin asıllarının da verilmesi gerekir. Örneğin kurum veya kuruluş diploma talep ediyorsa, diplomanın fotokopisi verilirken diplomanın aslı da ibraz edilir. İbraz edilen asıl olan belge incelendikten sonra geri verilir. Buradaki amaç çoğaltılmış olan belgenin aslı ile aynı olup olmadığını kontrol etmektir.

Kimlik İbraz Ne Demek?

Kimlik ibraz tanımı itibariyle her türlü kimliğin talep edilmesi halinde sarf edilmektedir. Bu kapsamda en başta nüfus kimliği olmak üzere öğrenci, indirim, abone, üyelik, meslek odası kimlikleri gibi pek çok konuda kimliğin talep edilmesi ve gösterilmesine kimlik ibrazı denilir. Resmi işlemlerin yürütülmesi adına kimliğin gösterilmesi pek çok durumda gerekli olmaktadır. Trafik kontrolünden oy verme işlemlerine kadar kimlik sorulan her yerde kimlik ibrazı yapılmaktadır.

İbraz Etmek Ne Demek?

İbraz etmek göstermek, ortaya çıkarmak, vermek anlamları taşımaktadır. Kelimenin kökeni Arapça olup büruz sözcüğünden türetilmiştir. İbraz etmek günümüzde resmi işlemlerde kullanılmakta olan bir ifadedir. İbraz etmek kavramından belge, kimlik ya da evrak teslimi, göstermek ve benzeri anlamlar çıkmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir