1. Anasayfa
  2. Borçlar Hukuku

Takipli Vergi Borcu Ne Demek? 5 Adımda Nasıl Ödenir?

Takipli Vergi Borcu Ne Demek? 5 Adımda Nasıl Ödenir?
takipli vergi borcu ne demek
0

Takipli vergi borcu, verginin zamanında ödenmeyip tahsil edilebilmesi için takip edildiği anlamına gelmektedir. Takip edilen vergi borcunun bir süre daha ödenmemesi sonucunda çeşitli uygulamalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Takip ile başlayan bu süreç haciz ile sonlanabilir.

Takipli Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Takipli vergi borcu ödenmezse, ödenmeyen borç faizi ile tahsil edilebilmektedir. Bunun yanında haciz ve banka hesaplarınıza el koyulması gibi tehlikeler de bulunmaktadır. Bu problemi yaşamamak için 100 TL dahi olsa vergi borcunuzu ödeyip makbuzu ile birlikte Vergi dairesine gidip borcu sistemden sildirmeniz gerekmektedir.

Peki, hacizli mala ne olur? Hacizli mala ansızın icra konulabilir. Bu malları, satamazsınız ve takas edemezsiniz. 1000 TL’lik bir vergi borcundan dolayı 50.000’lik araç hacizlik olabilir.

Vergi Borcu Kaç Yılda Zaman Aşımına Uğrar?

VUK’DA yer alan 113.maddeye göre vergi alınması gereken tarihten 5 yıl içerisinde mükellef olan kişiye tebliğ edilmelidir. Eğer, bu durum tebliğ edilmezse vergi zamanaşımı gerçekleşmektedir.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcunu ödemek için vergi dairelerine gitme zorunluluğunuz kalmadı. E-Devlet ile birlikte bütün vergi işlemleri E-Devlet hesabınız üzerinden yapılıyor. Peki, nasıl?

Adım 1: İlk olarak, vergi borçları sayfasına gitmek için buraya tıklayın. Bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki görselde yer alan panel ile karşılaşacaksınız.

vergi borcu nasil odenir

Adım 2: Bu panelde “Uygulamaya Git” butonuna tıklayıp ilerlemelisiniz.

Adım 3: Daha sonra karşınıza “Kimlik doğrulama” alanı çıkacaktır. Kimliğinizi doğrulayın ve ilerleyin.

Adım 4: Bu aşamadan sonra aşağıdaki Vergi Dairesi paneli ile karışılacaksınız:

kredi karti vergi borcu odeme

Adım 5: Bu panele borçlarınızı kontrol edebilir, online olarak ödeme yapabilirsiniz.

Hangi Kredi Kartları İle Ödeme Yapabilirim?

Piyasada bulunan bütün kredi kartları ile ödeme yapmanız mümkündür. Hiçbir kesinti vs. yaşanması söz konusu değildir.

Vergi Borcunu Ödedim Ama Sistemden Düşmedi Neden?

Bu gibi problemler sistem olarak meydana gelebilir. Çok nadir de olsa gerçekleşen “Sisteme yansımama” olayı, makbuz ile çözülebilir. Borcunuzu ödediğinize dair dekontunuzu veya makbuzunuzu alarak vergi dairesine gidin. Memurlara bu durumu anlatın ve durumun çözülmesini isteyin.

Ek olarak icra durumunuzu sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir