1. Anasayfa
  2. Avukatlık

Avukatların Giydiği Kıyafete Ne Denir? Renkleri ve Anlamları

Avukatların Giydiği Kıyafete Ne Denir? Renkleri ve Anlamları
avukatlarin giydigi kiyafete ne denir
0

Avukatların giydiği kıyafet, avukat cübbesi olarak adlandırılır. Avukatlık, görev başındayken özel bir kıyafet giyilmesi gereken nadir mesleklerden biridir. Bu özel kıyafete de “avukat cübbesi” adı verilir. Yalnızca görev başındayken giyilmesi gereken bir kıyafet olan avukat cübbesi, adaleti tarafsızlığı ve eşitliği temsil etmektedir. Bu nedenle farklı tipleri bulunmamaktadır ve her avukat aynı tip cübbeyi giyerek kanun önünde diğer meslektaşları ile eşit olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda avukat cübbesi yalnızca ülkemizde değil, dünyanın her yerinde tek tip olarak üretilen ve giyilen bir iş kıyafetidir.

Avukat Cübbesinin Renkleri ve Anlamları

Avukat cübbesi renkleri siyah, kırmızı ve yeşildir ve cübbede yer alan bu renklerin anlamlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Siyah: Avukat cübbelerine hâkim olan rengin siyah olması, adaleti temsil eder. Adaletin temsilcisi olarak bilinen siyah renk, avukat cübbelerinde de önceliğin adalet olduğunu hatırlatmak üzere kullanılmaktadır. Avukat cübbelerinin siyah olmasının bir diğer nedeni ise mesleğinden ağırlığından kaynaklanmaktadır.
  • Yeşil: Avukat cübbelerindeki yeşil renk, hukuk davalarını sembolize etmek için kullanılmaktadır.
  • Kırmızı: Avukat cübbelerindeki kırmızı renkler ceza davalarını sembolize etmek için kullanılmaktadır.
  • Sarı: Avukat cübbelerinin yakasındaki sarı şeritler, idari davaları sembolize etmek için kullanılmaktadır.

Bir hukuk dalı: Medeni Hukuk Nedir?

Stajyer Avukatlar Cübbe Giyer Mi?

Stajyer avukatlar duruşma esnasında cübbe giymezler. Ruhsatnameleri alıp avukatlığa kabul edildikleri andan itibaren cübbe giymeye başlarlar. Stajların 2. Ayı itibariyle stajyer avukatlar da, ruhsatnameye sahip avukatlar gibi duruşmalara katılabilirler. Ancak cübbe giymemeleri onların henüz stajyer olduklarının anlaşılmasına da yardımcı olmaktadır.

Kimler Avukat Cübbesi Giyebilir?

Avukat cübbesini yalnızca avukatlar giyebilir. Bu cübbenin başkaları tarafından giyilmesi yasaktır. Avukatlar da yalnızca görev başındayken giyebilir. Görevin icra edilmediği bir alanda, avukat cübbesi giyilmemesi gerekmektedir. Avukat cübbeleri evrensel iş kıyafetleridir. Dünya üzerindeki tüm avukatlar, mesleklerini icra ederken tek tip olarak üretilmiş olan bu cübbeleri giyerler. Avukatların giydiği cübbenin adı avukat cübbesidir. Mesleği icra ederken giyilmesi zorunlu olan bu evrensel iş kıyafetinin başka bir ismi bulunmamaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir