1. Anasayfa
  2. Avukatlık

Ücretsiz Avukat Danışma Nasıl Olur? Avukata Sor Hizmeti Nedir?

Ücretsiz Avukat Danışma Nasıl Olur? Avukata Sor Hizmeti Nedir?
ucretsiz avukat danisma
0

Ücretsiz avukat danışma, hukuki sorunlar yaşayan herkesin öğrenip faydalanmak istediği bir hizmet olsa da, maalesef Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre ücretsiz avukatlık hizmeti yasaktır. Özellikle iş hukuku avukatı ücretsiz danışma konusunda böyle talepler olsa da, bu durum avukatların elinde değildir.

Avukat danışma ücreti, her sene Türkiye Barolar Birliği tarafından enflasyon ve ekonomik duruma göre yeniden düzenlenmektedir. Avukat ücretleri, bu linke tıklanarak öğrenilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu ücretler asgari ücretlerdir ve bu ücretin çok üzerinde veya hemen aynısı avukatlık ücretleri ile karşılaşmanız mümkündür.

Telefonla Ücretsiz Avukat Danışma Hattı

Avukata sor hizmeti için ücret talep edilmesi, avukatlık kanununa dayanmaktadır ve gerektiği takdirde avukatların hesapları kontrol edilerek, verdiği hizmet karşılığında ücret alıp almadığı kontrol edilebilmektedir. Ayrıca, bir avukat, davayı kabul edip dava dosyasına vekaletnamesini verdiği andan itibaren, o dava türüne ait baro tarafından belirlenmiş asgari ücreti tahsil etmiş kabul edilir ve bunun üzerinden %20 olarak vergilendirilir. Yani, bir avukat size bedava hizmet vermiş olsa dahi, bunun vergisini vermek zorundadır. Bu nedenle, avukata sor hizmeti ücretsiz olamamaktadır.

Barodan Avukat Talebi

Eğer avukat için yeterli maddi durumunuz yoksa, Türkiye Barolar Birliği kararınca her şehirde ilgili baro size ücretsiz destek hizmet vermektedir. Bunun için, aşağıdaki belgeleri toplayıp ilgili baroya teslim etmeniz gerekmektedir:

  1. Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
  2. Yine muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
  3. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartınızın fotokopisi,
  4. Dava belgelerinin fotokopisi.

7 24 avukat danışma ücretsiz olarak mümkün olmadığı için, bir dava ile karşılaşmanız durumunda, barolar tarafından verilen bu hizmeti kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Gönüllü Avukat Numaraları

Gönüllü avukatlık, özellikle şiddet mağduru kadınlar, istismara uğramış çocuklar ve benzeri durumdaki hak ihlali kurbanları için barolar tarafından atanan avukatlar ile yürütülmektedir. Gönüllü avukatlar İstanbul ve tüm şehirlerde, barolar ve belediyeler tarafından size sağlanmaktadır. Aşağıdaki listede, bazı şehirlerimizdeki gönüllü avukat tahsis numaraları verilmiştir:

ŞehirHizmet Sağlayan KurumTelefon
AnkaraAnkara Büyükşehir Belediyesi0 312 507 37 60
AnkaraAnkara Barosu444 43 06
AnkaraAnkara Barosu Ücretsiz Avukat Talebi444 43 06
İstanbulGönüllü Avukat Talebi444 18 78
İzmirGönüllü Avukat Başvuruları0 (232) 463 00 14
İzmirÜcretsiz Kadın Avukatı0 (232) 461 11 06
BursaGönüllü Avukatlara Erişim0 224 223 51 29
BursaÜcretsiz Avukat Talebi0 224 223 28 23

Ücretsiz avukat talebi, görüldüğü gibi sadece kişilerin imkanlarının yetersiz olduğu durumlarda ve toplumsal vicdanı derinden sarsan şiddet olaylarında verilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir