1. Anasayfa
  2. Avukatlık

Avukat Cübbesi Neden Düğmesizdir? Neyi Temsil Eder?

Avukat Cübbesi Neden Düğmesizdir? Neyi Temsil Eder?
avukat cubbesi neden dugmesizdir
1

Avukatların görev başındayken giydiklerin cübbeler tarafsızlığın sembolü olarak bilinir ve kimseden emir almasın, kimsenin önünde düğme iliklemesin diye de düğmesiz olarak yapılır. Avukat cübbesinin düğmesiz olmasının ana nedeni budur. Cübbeler, sıradan kıyafetler değildir. Adaleti temsil ederler. Adalet ise kimseye boyun eğmez, kimsenin önünde düğme iliklemez. Bu nedenle avukat cübbeleri, kimsenin önünde boyun eğmemesi için düğmesiz olarak yapılmaktadır.

Avukat Cübbesi Neyi Temsil Eder?

Avukat cübbeleri vicdanı, tarafsızlığı ve adaleti temsil ederler. Avukatlık; mesleki yemini ve mesleki kıyafeti olan nadir mesleklerden biridir. Her avukatın, mesleğini icra ederken cübbe giyme zorunluluğu vardır. Bu cübbeler ise tek tip olması zorunlu olan cübbelerdir. Cübbelerin tek tip olma zorunluluğu, her avukatın kanun önünde eşit olduğunu temsil eder. Cübbelerde hâkim olan renk siyahtır. Cübbenin siyah rengi, mesleğin ağırlığını ve adaleti temsil eder. Adaletin rengi siyahtır, çünkü siyah içerisinde başka hiçbir rengi barındırmaz.

Cübbede hâkim olan siyah rengin yanı sıra, yeşil ve kırmızı renklerde bulunur. Cübbede yer alan yeşil renk hukuk davalarını temsil eder. Kırmızı renk ise, ceza davalarını temsil eder.

Avukat Cübbesi Dışarıda Giyilir Mi?

Avukat cübbesi dışarıda giyilemez. Kanunen, avukat cübbesinin duruşma dışında giyilmesi yasaktır. Avukat cübbesi; bekleme salonunda, duruşma salonlarında ve adliyede giyilir. Avukat olmayan kişilerce hiçbir yerde giyilmemesi gereken avukat cübbesi, bu üç alan dışında avukatların da giymemesi gereken bir kıyafettir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir