1. Anasayfa
  2. Mahkeme ve Dava Bilgileri

Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek? Ne Yapmalısınız?

Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek? Ne Yapmalısınız?
durusma evraki hazirlandi ne demek
0

Duruşma evrakı hazırlandı, hali hazırda bulunan duruşmanın yapıldığını ve bunda bağlı olarak da yeni duruşmanın yapılacağı tarihi gösteren ibaredir. E-Devlet veya UYAP’ta Duruşma yapıldı, duruşma evrakı hazırlandı gibi ibareleri görüyorsanız yeni duruşma tarihi belirlenmiştir. Bu durumda da duruşma tutanakları bölümüne girin ve duruşmanın zaptına ulaşın.

Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Yapmak Lazım?

Duruşma evrakı sisteme kaydedildiği veya duruşma tarihin belli olduğu anlamına gelmektedir.  Duruşma tarihinde mahkeme salonunda olmanız gerekir. Duruşma tarihi belli olmasına rağmen mahkemeye gidilmezse ikinci duruşmaya zorla getirilme kararı verilir. İkinci duruşmaya da katılım gerçekleşmezse sanık hakkında yakalama kararı çıkartılır. vatandas.uyap.gov.tr üzerinden dava dosyasına ilişkin duruşma zaptı ve diğer bilgilere ulaşılabilir.

Tazminat Davasında Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek?

Tazminat davasında duruşma evrakı hazırlandı ibaresi, yeni duruşmanın tarihinin belirlendiğini ve duruşmanın yapıldığı anlamına gelir. Uyap Vatandaş ya da E-devlet üzerinde görünen bu ibareler duruşmanın yapıldığını ve yeni bir duruşma gününün belirlendiğini gösterir. Belirlenen günde duruşmaya gidilmezse bazı yaptırımlar ortaya çıkabilir. İlk duruşmaya gidilmediğinde, ikinci duruşmaya zorla getirilme kararı çıkarılır. İlk iki duruşmaya gidilmezse sanık hakkında yakalama emri verilebilir.

Duruşma Ne Kadar Sürer?

Duruşma bir davranın özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Bir dava 10 dakika da sürebilir 10 saatte sürebilir. 2 müşteki, 2 sanık ve 2 tanık olan bir duruşmanın en az 1 saat süreceğini unutmamanız gerekir.

İş Mahkemesi Duruşma Evrakı Hazırlandı Ne Demek?

İş mahkemesi duruşma evrakı hazırlanması durumunda mahkeme yeni duruşma günü verdiğini gösterir. Duruşma esnasında okunan evraklar hazırlanmış, bilirkişi tarafından rapor tebliğ edilecek ve rapora karşı beyanlar alınacak demektir.

Uyap’ta Duruşma Devam Ediyor Ne Demek?

Uyap ya da E-devlet üzerinden bakıldığında duruşma devam ediyor yazısı çıktıysa dosyaya ilişkin duruşma yapıldığından kaynaklanır. Duruşma fiilen bitmesine rağmen hatta üzerinden günler geçmesine rağmen Uyap ve E-devlet’te duruşma devam ediyor yazısının görülmesinin nedeni duruşma katibinin dosyayı Uyap üzerinden henüz aktarmadığından kaynaklanır.

Mahkeme Kararı Uyap’a Ne Zaman Düşer?

Mahkeme kararının Uyap’a düşmesi için, davanın mahkemeye ulaşması ve iddianamenin kabul edilip esas numarası alması gerekir. Bu süreç tamamlandığında dava Uyap’a yansır.

Dava Dosyası Kaç Günde Sonuçlanır?

Karar duruşması aşamasından sonra 1 ay içinde gerekçeli karasın yazılması gerekir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra taraflara tebliğ edilir ve istinaf süresi içinde istinaf kanun yoluna başvurulmazsa dosya ortalama 2 ay içinde sonuçlanır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir