1. Anasayfa
  2. Mahkeme ve Dava Bilgileri

İstinaf Dosya Durumu Açık Ne Demek? Ne Kadar Sürer?

İstinaf Dosya Durumu Açık Ne Demek? Ne Kadar Sürer?
istinaf dosya durumu acik ne demek
0

İstinaf dosya durumu açık, dosyanın inceleme aşamasında olduğunu ve henüz karara ulaşmadığı anlamı ifade etmektedir. Dosyanın mahkemece karara bağlandığında Uyap’da dosya durumu karara çıkmış olarak ifade edilmektedir.

Verilen kararın üst mahkemeye başvurarak ya da başvurulmadan önce kesinleşmesi halinde dosya kapalı duruma gelecektir. İstinaf yoluna başvurulduğunda ise dosyanın durumu istinafta olarak görünecektir.

Hukukta Dosya Durumu Açık Ne Anlama Gelir?

İcra işleminde bu ifade borcun henüz ödenmediğini açıklamak istemektedir. Böyle bir durumda da olası haciz işlemlerinin gerçekleşebileceği anlamına gelmektedir. Bu durumda avukat yardımı almak gerekmektedir.

İstinaf Dosya Durumu Açık Ne Kadar Sürer?

İstinaf mahkemesi dosya durumu açık ifadesi istinaf kanun yoluna başvurulur ise dosya ortalama 12 ile 15 ay içinde sonuçlanmaktadır. Karar duruşmasında sonra 1 ay içinde gerekçeli kararın yazılması gerekmektedir. Gerekçeli karar yazılınca taraflara tebliğ edilir. Bu işlem içinde istinaf kanun yoluna başvurulmaz ise 2 ile 3 ay içinde sonuçlanacaktır.

Dava açıldıktan sonra yargılama işlemi kesin sonuçlanıncaya kadar alacağınıza faiz işlenecektir. Böylelikle istinafta faiz işlemeye devam edecektir.

Dosya Durumu İstinaftan Döndü Ne Demek?

İstinaf yoluna başvurulduğunda kararın hukuka uygun olup olmadığı incelenip sonuca göre dosya istinaftan dönebilir. İstinaf yerel mahkeme kararının usul ya da esas bakımından hukuka aykırı olduğu düşüncesi ile oluşan kanun yoludur.

Dosya İstinafa Giderse Ne Olur?

Birinci derece mahkemenin aldığı karara göre istinafa gidilmesi durumunda Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) dava ile ilgili olarak vakayı ve olayı tekrar değerlendirecektir. Bu zaman zarfında tanıklar tekrar dinlenir ve deliller tekrar toplanır. Tüm hukuki denetim, deliller sonucunda karara varılır.

Karar verme süresinde istinaf davasında dosya durumu açık deniliyor ise dava daha sonuçlanmamış henüz karar aşamasında olduğu anlamına gelmektedir.

Açık Dosya Ne Demek?

Açık dosya, tarayıcıdan UYAP’a bağlanıldığında görülen, üzerinde çalışılan dosyalara denmektedir.

 Bu tür dosyaları görebilmek için;

  • Adım 1: UYAP giriş yaptıktan sonra ‘‘Açık Dosyalar’’ yazısına tıklanması gerekmektedir.
  • Adım 2: Ekranın sağ üst bölümünde yer alan güncelleme işaretine tıklayarak siteden dosyalar uygulamaya alınmalıdır.
  • Adım 3: İstenilen dosyaları seçip ‘’Güncelle’’ seçeneğine tıklanmalıdır. Işlem sonlandığında dosyalar uygulamaya eklenmiş olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir