1. Anasayfa
  2. Hukuk Eğitimi

Hukuk Kazanmak Zor Mu? Hukuk Nasıl Kazanılır?

Hukuk Kazanmak Zor Mu? Hukuk Nasıl Kazanılır?
hukuk kazanmak zor mu
1

Hukuk kazanmak diğer eşit ağırlık bölümlerine göre daha zordur. İlk olarak şunu belirtelim; hukuk bölümü ‘’Eşit ağırlık’’ puan türünden alım yapmaktadır. Hukuk kazanabilmek için eşit ağırlık derslerini iyi bilmeniz ve yüksek netler yapmanız gerekmekte. Hukuk kazanan kişiler genel olarak matematik ve Türkçe derslerinden yüksek netler yapmaktadır. Bunun yanı sıra sözelleri de kusursuz olmalıdır.

Hukuk kazanan kişilerin yaptıkları netleri incelemek için YÖK Atlas’ı kullanabilirsiniz. Hukuk netleri için buraya tıklayınız. Tıkladığınızda aşağıdaki pencere açılacaktır, bu pencereden kıyaslama yapabilirsiniz.

yok universite paneli

Yukarıdaki panelden üniversite isimlerine tıkladığınızda o bölümle ilgili bütün detaylara ulaşabilirsiniz. Mesela, Beykent Üniversitesi’ne tıklayalım;

esit agirlik hukuk kazanmak

Eşit Ağırlıktan Hukuk Kazanmak

Eşit ağırlıktan hukuk kazanmak için matematik ve Türkçe netlerinizin çok iyi olması gerekir. Sizi, sayısalcılardan ayıracak en önemli noktalardan birisi de sözel kısımdır. Sayısalcıların avantajı ise matematiktir. Eşit ağırlık okuyanların genel olarak sözelinin iyi olduğunu düşünürsek Türkçe ve matematiğe büyük önem vermeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bunların yanı sıra AYT’deki matematik ve edebiyatı da yüksek verimlilikle yapmalısınız. Bu tavsiyeler devlet üniversitesi kazanmak isteyenlere. Eğer, özel üniversite düşünceniz varsa daha az netlerle eşit ağırlıktan hukuk kazanmak mümkündür.

Sayısaldan Hukuk Kazanmak

Sayısaldan hukuk kazanmak, eşit ağırlıktan kazanmaya göre daha kolaydır. Çünkü sınavlarda eleyici olan ders matematiktir. Matematiği çok iyi olan bir sayısalcı Türkçe ve edebiyatı iyi bir şekilde yaparak çok rahat bir şekilde hukuk kazanabilir. Unutmayın ki burada eleyici ders matematik ve geometridir. Eğer, garantiye almak istiyorsanız edebiyata çalışmanız gerekir.

Sözelden Hukuk Kazanmak

Sözelden hukuk kazanmak, sayısal ve eşit ağırlığa göre çok daha zordur. Sözel dersleri tm ve sayısal bölümlerinin de iyi yaptığını düşündüğümüzde ayırıcı noktanın matematik olduğunu görürüz. Sözel okuyan birinin hukuk kazanabilmesi için sözeli fullemesi ve matematiğinde yarısını yapması gerekmektedir.

Hukuk Okumak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Hukuk okumak için iyi olması gereken dersler;

  • Matematik
  • Geometri
  • Türkçe
  • Edebiyat
  • Coğrafya
  • Tarih

Hukuk Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Hukuk eşit ağırlık puan türü ile alım yapmaktadır. TYT ye girdikten sonra AYT’de matematik, geometri, edebiyat, coğrafya gibi dersleri yapmanız gerekmektedir.

Hukuk Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Hukuk fakültesi büyük bir özveri ve düzenli çalışmak ile kazanılır. Uzun süreli bir çalışma temposunu yönetmek ve kişinin hem baskı ile hem de sınavda başarılı olması gereken derslerin bütünü ile ilgilenmesi nedeni ile zordur. Çünkü sınavda da başarılı olmak gerekmektedir. Buna göre hukuk fakültesi kazanmaya giden yol şöyledir:

1. Özverili olun

Özveri, hukuk fakültesi kazanmak isteyen öğrencinin sahip olması gereken en önemli özelliktir. Hukuk eşit ağırlık bölümlerinin amiral bölümü olduğu için birçok öğrencinin kazanmayı arzuladığı bölümdür. Yılmadan, pes etmeden ders çalışmaya devam etmek başarıyı getirecektir. Duygusal ve fiziksel olarak tükenildiği zamanlarda hukuk kazanmak umudu adayları ayağa kaldıracaktır.

2. Sabırlı olun

Eşit ağırlık bölümü matematik ve geometri gibi alanların yanında engin bir edebiyat ve coğrafya bilgisi sahibi olunmasını gerekli kılmaktadır. Bir bilgiyi öğrenmek ve onu kalıcı hale getirmek uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu nedenle hukuk fakültesi tercih etmek isteyenlerin öğrenme sürecinin sabır gerektirdiğinin farkında olmaları çok önemlidir. Sabırlı bir şekilde dersler tam olarak öğrenilmelidir.

3. Plan yapın

Hukuk fakültesi kazanmak için yüksek başarı gösterilmesi gereken birçok ders mevcuttur. Kişinin kendi sınırlarını bilerek dayanabileceği ve verimli olabileceği en üst düzeyde ders çalışmaya yönelik bir plan yapması çok önemlidir. Buna göre sınava kalan zaman doğru planlanarak konular öğrenmeli ve tekrar edilmelidir. Bunun ötesinde hayat ders çalışmaktan ibaret değildir. Temiz bir zihin olmadan ders çalışılamayacaktır bu nedenle öğrencinin boş zamanlarını da hedefe yönelik planlayarak kendisine zaman ayırması ve ders çalışmaya dönmesi gerekecektir.

4. Sonuç odaklı davranın

Hukuk tercih etmek başlı başına bir mücadeledir. Öğrenci kendisine ağır bir sorumluluk yüklemiş olmaktadır. Bu nedenle yapılan her şeyin bir sonucunun olduğu unutulmamalıdır. Gerçekten de sınav kazanılıp hukuk fakültesinde eğitim almaya başlandığında görüleceği üzere her detay sonucu etkileyebilir. Bunun için sınava hazırlık sürecinde iyi bir uyku düzenine sahip olmak, yeteri kadar spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve elden geldiğince ders çalışmak unsurlarına azami özen gösterilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır başarıya giden yol sadece ders çalışmaktan geçmemektedir. Başarılı olmak için öğrencinin bütün hareketleri ile hukuk kazanmaya odaklanması gerekmektedir.

Hukuk istiyorum Ama Matematik Yapamıyorum Ne Yapmam Lazım?

Hukuk okumanız için mutlaka matematik sorularının en az %30’unu yapmanız gerekmektedir. Bunun için de sözel bölümleri fulle yakın yapmanız gerekmektedir. Gerçekçi olmak gerekirse devlet üniversitesini kazanmak zordur. Ancak, burslu hukuk fakültesi kazanabilirsiniz.

Hukuk Okunur Mu?

Kendinizi iyi geliştirirseniz, bir alanda geliştirirseniz ve insan ilişkileriniz iyi olursa hukuk okunur. Kazanç noktasına da bakarsak Türkiye şartlarının üzerinde bir kazanç sağlarsınız. ileride kendi büronuzu açtığınızda aylık kazandığınız paraları günlük kazanmanız mümkün hale gelebilir.

Hukuk Geleceği Var Mı?

Adaletsizliğin bitmediği bir dünyada hukuk bölümünün sürekli geleceği vardır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; hukuk bölümünün okumak için okumamanız gerektiğidir. Hukuk bölümünü öğrenmek için okumanız gerekir. Okurken bir alanda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse kendinizi boşanma alanında geliştirirseniz boşanma avukatı olarak güzel işlere imza atabilirsiniz.

Başarının sırrı, birkaç alana özel ilgi duyup kendinizi geliştirmenizdir. Okumak için okumayın, kendinizi geliştirin.

Hukuk Hangi Fakültede?

Hukuk bölümü, hukuk fakültesi içerisinde yer alan bölümdür. Hukuk çok kapsamlıdır bu yüzden hukuk adı altında fakültededir.

Adaletten Hukuka Geçiş Kalktı Mı?

Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından 18 Haziran 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, 2022 yılında yapılacak YKS’den itibaren, Açıköğretim ve uzaktan öğretim programları dahilinde bulunan Adalet Bölümü kapatılmıştır. Dolayısı ile, Adalet bölümüne yeni kayıt mümkün değildir.

Ancak, halihazırda Adalet bölümünde okuyan veya geçmişte bu bölümden mezun olmuş öğrenciler, DGS ile Hukuk Fakültesi’ne geçiş yapabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (1)

  1. Hukuk kazanmak çok zor değil aslında. Sağlam bir sözel net ve birazcık matematik yetiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir