1. Anasayfa
  2. Hukuk Eğitimi

Hukuk Nezdinde Ne Demek? TDK Tanımı

Hukuk Nezdinde Ne Demek? TDK Tanımı
hukuk nezdinde ne demek
0

Nezdinde, bir kişinin kuralları, gözetiminde, yanında, huzurunda ya da bakış açısı anlamına gelir. Ayrıca söz konusu kişinin tarafında anlamına da gelir. Hukuk nezdinde demek; hukuk kuralları içinde, hukuk gözetimi altında demektir. Herhangi bir ya da birkaç kişinin başka bir kişi veya eşyanın şahitliğinde kullanılan kelimedir. Nezd kelimesi Farsça da mekan, yer, yan ve huzur anlamında kullanılır. Hukuk nezdinde nedir öğrendik, gelin kelimenin başka anlamlarını da öğrenelim:

Nezdinde TDK Anlamı?

Nezdinde TDK anlamı; yanında, gözetiminde ve huzurunda ifade etmektedir. Nezdinde kelimesinin yerine kullanılabilecek ifadeler; indinde, nazarında, gözetiminde kelimelidir. İndi ifadesi birinin yanında ya da gözü önünde demektir. Edebi eserlerde sıklıkla kullanılır. Nazarında; kişinin bakış açısını ve görüşlerini ifade etmekte kullanılan kelimedir. Gözetiminde ise korumak, saklamak ve kontrol etmek anlamına gelir.

Senin nezdinde Ne Demek?

Senin nezdinde; senin huzurunda, senin gözetiminde ve senin yanında kelimelerini ifade etmek için kullanılır. Örneğin ‘Ayşe öğretmeni nezdinde sınava girdi.’ ifadesinde ki nezdinde kelimesi huzurunda anlamında kullanılır.

Bankanız Nezdinde Ne Demek?

Bankanız nezdinde ifadesi, bankanın gözetimi altında ya da huzurunda anlamında kullanılır. Nezdinde kelimesi gündelik yaşam içinde yazılı ve sözlü olarak sık sık kullanılır.

Allah Nezdinde Ne Demek?

Allah nezdinde cümlesi, Allah huzurunda anlamına gelir. Toplum arasında sıkça ifade edilen bu kelime, bir şeyi ispatlamaya çalışırken kullanılabilir.

Benim Nezdimde Ne Demek?

Benim nezdimde; benim huzurumda benim gözetimim altında demektir. Kişinin kontrolü altında ya da yanında yapılması şeklinde açıklanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir