1. Anasayfa
  2. Hukuk Eğitimi

Hukuk Sayısal mı Sözel mi? Sözelden Hukuk Kazanılır mı?

Hukuk Sayısal mı Sözel mi? Sözelden Hukuk Kazanılır mı?
hukuk sayisal mi sozel mi
0

Hukuk sayısal veya sözel bir bölüm değildir. Hukuk bölümü, eşit ağırlık puan türünden tercih edilebilen, matematik ve Türkçe bilgisinin ön planda olduğu bir bölümdür. Türkçe – Matematik (TM) puan türü ile öğrenci alan hukuk bölümüne, sözel veya fen bölümü öğrencileri de tercih yapıp yerleşebilir. Peki bu nasıl olabilir?

Hukuk Sözel mi Sayısal mı?

Hukuk bölümü, yukarıda da anlattığımız gibi eşit ağırlık puan türüne dahildir. Ancak, hukuk fen – matematik puan türü ve sözel puan türü ile de öğrenci almaktadır. Özellikle sayısal (FM – Fen Matematik) bölümlerinde okuyan öğrenciler, TM’den sıkça hukuk bölümünü tercih etmektedir. Bunun nedeni ise, matematiği çok iyi yapmaları ve Türkçe konularını da ortalama düzeyde bilmeleridir. Bilindiği üzere sözel ve eşit ağırlık bölümündeki öğrenciler, fen – matematik öğrencileri kadar iyi matematik bilgisine sahip değildir.

Bu nedenle, matematik bilginiz diğer sözel öğrencilerine göre daha iyi ise, geometri ve biraz da fen bilimleri soruları çözebiliyorsanız, TM puan türüne sahip hukuk bölümünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için mutlaka sıralamanıza dikkat etmeli ve puanınızdan ziyade, tercih edeceğiniz hukuk bölümünün hangi sıralama aralığında öğrenci aldığına dikkat etmelisiniz.

İlgili içerik: Hukuk Okumak Zor Mu? 5 Maddede Karşılaşacağınız Zorluklar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir