1. Anasayfa
 2. Miras Hukuku

Miras Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

Miras Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar
miras kalan evin tapusu nasil ailinir
0

Mirası bırakan kişinin yakınları ve birinci dereceden akrabaları mirasçı olarak kabul edilir. Miras kalan evi üzerine almak isteyen bütün mirasçıların birlikte başvuru yaparak evi üzerlerine alması çok önemlidir. Bu durumda da yapılacak protokolü takip etmek önemlidir. Miras kalan ev tapusu için atılması gereken adımlar şu şeklindedir;

 • Adım 1: İlk olarak yapılması gereken ise veraset ilamıdır. Veraset ilamını yapabilmek için bir dilekçe ile mahkemeye başvuru yapmanız gerekir. Şartlar sağlanıyorsa da noterden veraset ilamı gerçekleştirilir.
 • Adım 2: Veraset ilamından sonra miras kalan evin belediye tarafından çıkarılan emlak vergisini ödemeniz gerekir. Bu ödeme banka hesabı üzerinden internet ile kolay bir şekilde yapılabilir. Daha sonrasında Tapu Müdürlüğüne hitaben bir yazı yazmanız ve yazıda veraset ve intikal vergilerinin ödendiğini belirtmeniz gerekir.
 • Adım 3: İntikal vergisini ödediğinize dair işlemleri belirttikten sonra webtapu.tkgm.gov.tr adresinden online başvuru yapmanı gerekir. Mirasçılık belgesi (veraset ilamı), intikal vergisini ödediğinize dair faturaların görüntülerini de sistem aracılığı ile yüklemeniz sizden istenir. Başvuru numarası sistem tarafından her şeyi tamamladıktan sonra karşınıza gelecek. Bu numarayı kaydetmelisiniz.
 • Adım 4: Başvurunun değerlendirilmesinden sonra sistem üzerinde kayıtlı cep telefonuna bildirim gelerek sizden tapu harcının ödenmesi istenecek harçları ödemeniz gerekir.
 • Adım 5: Harç ödendikten sonra Tapu Müdürlüğü bütün mirasçılara yeni bir tapu düzenleyecektir. Bu durumda tapu müdürlüğüne bütün mirasçılar ile giderek işlem yapması gerekir. Gayrimenkullerin intikali açısından hep birlikte hareket etme zorunluluğu bulunur. Tek bir mirasçının intikal işlemini gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Miras kalan kişilerin yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmeden önce toplaması gereken birtakım evraklar bulunur. Bu evrakların tamamlanmış olması durumunda işleminiz gerçekleşir. Gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir;

 • İntikali olacak olan taşınmazın eğer bulunuyorsa tapu senedi sizden istenir. Eğer tapu senedi yoksa taşınmaza ait ada, pafta, bağımsız bölümleri ve parsel sizden istenir.
 • Mirasçıların hepsinin kimlik belgesinin alınması ve eğer avukat vasıtasıyla işlem yapılıyorsa özel yetkili vekâletnamenin bulunması önemlidir. Bu evraklar olmadan kesinlikle işlem yapılamaz.
 • Mirasçılık belgesinin aslının ya da onaylı örneğinin bulunması gerekir.
 • Taşınmazın güncel deprem sigortası (DASK) evraklar arsına eklenmelidir.
 • Veraset ilamının ve intikal belgesinin ilişiğinin kesilmiş olduğuna dair belgenin bulunması zorunludur.

Dededen Kalma Tarla Tapusu Nasıl Alınır?

Dededen kalan tapunun alınması için istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamak gerekir.  Sonrasında tapu harcı ve tapu döner sermaye bedelinin ödenmesi gerekir. Miras kalan tarla tapusu alımı bu işlemler tamamlandıktan sonra 1-2 gün içerisinde tamamlanır.

Miras Kalan Evi Üzerine Alma Süresi Ne Kadar?

Miras kalan bir ev, murisin talebi üzerine ilk bir hafta içinde yapılabilir. Fakat mirasçı tarafından talep 2 sene içinde yapılmazsa, Tapu Müdürlüğü mirasçılık belgesi düzenleme adına yargıya başvuru yapar. Müdürlük gerekli işlemleri yaptıktan sonra size bildirim mektubu gelir. Eğer işlemler sıkıntısız bir şekilde yapılırsa 1 hafta içerisinde bütün işlemlerin halledilmesi mümkündür.

Miras Kalan Evin Tapu Harcı Ne Kadar?

Miras kalan bir evi mirasçıların üzerine alması için ödenmesi gereken ücret tapu harcıdır. Bu harç dışında Miras kalan tapuyu üzerine alma aşamalarında ve vergi dairelerinde geçmişten kalan bir borç varsa sizden istenir. Miras yolu ile size geçen evin intikal ve veraset ilamı ödemeleri de mirasçılar tarafından yapılmalıdır.

Tapu harcı ev satış bedelinin binde 22,77’sidir. Miras kalan kişi, mirası üzerine alabilmesi için bu harcı ödemesi gerekir. Bu duruma ek olarak veraset ilamı ve intikal vergisi güncel duruma göre değişiklik gösterir. Net bir bedel söz konusu değildir. Bulunduğunuz zaman içerisinde güncel fiyatları ödemeniz gerekir. Miras kalan ev tapusu için, mutlaka harç ödemeniz gerekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir